KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell+ 5555278
*
nr 555 5278
Hans Fellenius
(1933-1990), Sverige
Akvarell+ , Gouache, Fellenius + Fare, 34x25+13x12
Hans Fellenius, svensk bildkonstnär född 1933, död 1990.
Följerätt
Utrop:
100 kr
Såld:
100 kr
Sista tid för bud online:
måndag 1 december 2008
kl 18:00:09
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 16:53:51
1
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Hans Fellenius
Hans Fellenius, svensk bildkonstnär född 1933, död 1990.
Läs mer om Hans Fellenius
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fare fellenius gouache hans fellenius svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:47
-
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:27
-
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:18
-
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:45
-
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:14
*
Hans Fellenius
Hans Fellenius, svensk bildkonstnär född 1933, död 1990.
Läs mer om Hans Fellenius
nr 555 5278
Hans Fellenius
(1933-1990), Sverige
Akvarell+ , Gouache, Fellenius + Fare, 34x25+13x12
Hans Fellenius, svensk bildkonstnär född 1933, död 1990.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 100 kr |
Såld: | 100 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 1 december 2008 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/11 16:53:51 | 1 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Hans Fellenius
Hans Fellenius, svensk bildkonstnär född 1933, död 1990.Läs mer om Hans Fellenius
- Läs mer...
Gouache
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
Gouache är en täckande vattenfärg som görs av mindre fint rivet pigment, än det som ingår i klassisk akvarell. Liksom i ren akvarell utgörs bindemedlet av gummi arabicum och har ibland en tillsats av krita.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller fare fellenius gouache hans fellenius svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige täckfärg vattenfärg
-
2041 Akvarell
Aina Larsson (f. 1935), Sverige. Stol. Signerad. B..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 19:47 -
9317 Akvarell
Alain Soucasse (f. 1951), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
imorgon
3 juni kl 19:27 -
2089 Akvarell
Ann Margret Hede. Skärgårdsmotiv. Signerad. Akvare..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:24
-
2051 Akvarell
Clara Löfgren (1843-1923), Sverige. Kvinna vid gri..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 20:18 -
2106 Akvarell
Elsa Backlund-Celsing (1880-1974), Sverige. Interi..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:45 -
2043 Akvarell
Eva von Hanno (f. 1945), Norge. Lupiner. Signerad,..//
Auktionen avslutas
om tre veckor
17 juni kl 18:14